Varí s naším olivovým olejom
V našom internetovom obchode môžete platit aj cez CardPay
Season home cooking
Maroš Mrenica – šefkuchár reštaurácie Season home cooking pripravil lákavé menu, kde použil naše produkty
-
Údený pstruh s jarným ľahkým špargľovým šalátom
Použité ingrediencie
Údený pstruh, extra panenský olivový olej, citrónová emulzia (vyrobená zmiešaním citróna, cukru a extra panenského olivového oleja, kapary, paradajka, výhonky z repy červenej, červená cibuľka, kôpor, morská soľ.
Príprava a postup
Príprava šalátu predstavuje jednoduchý proces, jednotlivé suroviny sa zľahka pomiešajú a následne dochucujú. Hlavnou a najdôležitejšou surovinou je údený pstruh naservírovaný spolu s jarnou zeleninkou. Uvarená špargľa sa následne ochladí rýchlym procesom, čím si zachováva sviežu farbu aj typickú chuť. Na dochucovanie surovín sa používa kvalitný kráľovský olivový olej a grécka morská soľ od firmy, ktorá dodá jedlu lahodnú a jemnú chuť.
Proces údenia pstruha si reštaurácia Season home cooking taktiež zabezpečuje sama vo vlastnej réžii, pričom celý priebeh zaúdenia je pomerne rýchly a trvá cca 15 min, pričom preferujú údenie na dreve z ovocných stromov.
-
Studená cesnaková polievka s pistáciami
Použité ingrediencie
Cesnak, šalotka, pistácie, olivový olej, výhonky póru, kyslá smotana, lupienky jedlej ruže na zdobenie, koreniny a morská soľ na dochucovanie podľa vlastnej potreby, Balsamico vínny ocot od firmy na dochucovanie.
Príprava a postup
Cesnak a šalotka sa orestujú na kvalitnom extra panenskom olivovom oleji, ktorý nezapácha a zvýrazní chuť surovín. Následne pridáme nakrájané zelené časti a výhonky póru, ktorých hlavný účel spočíva v správnom sfarbení polievky. Súčasne si dáme variť zemiaky, ktoré po uvarení zmiešame s ostatnými surovinami. Následne do tejto zmesi pridáme nadrobno nakrájané pistácie. Všetky suroviny sa spolu vymiešajú, rozmixujú rýchlootáčkovým mixérom a zalejú kyslou smotanou, čím polievka dostáva reálnu podobu a chuť. Ihneď ako sa polievka dostane do bodu varu, je nevyhnutné následne ju čo najrýchlejšie schladiť, pretože len pri rýchlom procese ochladenia sa nemení farba a chuť polievky. Samozrejme, polievka sa môže podávať aj v teplej podobe, ale nemá výraznú farbu. Chuť je rovnaká, nemení sa. V záverečnej fáze ochutíme polievku rôznymi koreninami podľa potreby, prípadne môžeme použiť aj riedky Balsamico vínny ocot a pre atraktívnejší vzhľad ozdobíme naservírovanú polievku lupeňmi jedlých ruží.
-
Teľacie stehienko s hráškovým pyré pripravené spôsobom sous vide (varenie vo vákuu)
Použité ingrediencie
teľacie stehienko, hrášok, hráškové lusky, hráškové výhonky, reďkovka a mladá mrkvička
Príprava a postup
Na úvod by sme Vám objasnili, že Sous vide predstavuje nový obľúbený a predovšetkým zdravý spôsob varenia pri ktorom sa teľacie mäsko pripravuje vo vzduchotesnom vrecku pri nižších teplotách vo vodnom kúpeli počas dlhšej doby. Hrášok, hráškové lusky, hráškové výhonky, reďkovka a mladá mrkvička sa orestujú na extra panenskom kráľovskom olivovom oleji. Nakoľko sa reštaurácia orientuje na čerstvé sezónne jedlá, výber hlavného menu bol tomu taktiež prispôsobený a všetky suroviny sú jarného charakteru.
Spôsob prípravy hráškového pyré je veľmi jednoduchý. Na prípravu potrebujeme jarný hrášok a extra panenský kráľovský olivový oleji, ktoré spolu zmiešame. Neskôr po rozmiešaní pridáme na dochutenie hráškového pyré morskú soľ, papriku a korenie. Hrášok nie je potrebné ani pasírovať, možno ho použiť celý v šupke. Prostredníctvom termomixéru sa jarný hrášok rozmixuje pri vysokých otáčkach a teplote, čo nám opäť zaručuje, že surovina nestráca farbu. Udržanie hráškovej farby nám zabezpečí aj xhantan, čo je vychytávka z molekulárnej gastronómie. Táto špeciálna polysacharidová surovina udržuje farbu, zabezpečuje celistvosť a zabraňuje prepúšťaniu vody, keď je pyré naservírované na tanieri.
Teľacie mäsko je poliate špeciálnou hnedou omáčkou z varených kostí nazývanou džús alebo devilas, ktorá sa v niektorých prípadoch varí až 48 hodín. Teľacie kosti sme si nechali vyredukovať, pridali sme koreňovú zeleninu, dochutili sme červeným vínom, zahustili maslom a následne servírovali.
Názor pána šéfkuchára
Šéfkuchár Maroš Mrenica v súčasnosti pracuje v sezónnej reštaurácii Season home cooking. Myšlienka stať sa dobrým kuchárom ho sprevádza od nepamäti a preto pri výbere strednej školy mal jasné predstavy. Rozhodol sa študovať práve na SOŠ vo Zvolene, samozrejme v odbore kuchár. V minulosti pracoval v dvoch reštauráciách, následne bol kuchárom v jednej z reštaurácií, ktoré patria pod SOŠ vo Zvolene, konkrétne v hoteli Academic. Práve tu získal najlepšie skúsenosti, zručnosti a jeho kvality začali výrazne rásť. Neskôr sa stal šéfkuchárom vo veľmi obľúbenej turistickej lokalite, konkrétne na Táloch. V súčasnosti pracuje v spomínanej reštaurácii Season home cooking, v ktorej nám aj predviedol svoje majstrovské kuchárske zručnosti s našimi produktmi. Pán Maroš Mrenica taktiež patrí do tímu kuchárov Metro. Pán šéfkuchár sa nám priznal, že recepty predtým neskúša, väčšinou mu prichádzajú nápady na varenie spontánne z hlavy, prípadne sa necháva inšpirovať jedlami, ktoré niekde videl a následne ich kombinuje s vlastnými nápadmi. Napríklad pri výbere a varení studenej cesnakovo – pistáciovej polievky sa pán šéfkuchár Maroš Mrenica nechal inšpirovať receptom od známeho a uznávaného česko slovenského kuchára Jaroslava Žideka. Šéfkuchár Maroš Mrenica si myslí, že kvalitné suroviny sú základom zdravého a výdatného stravovania. Ľudia v našej krajine nie sú ešte naučení zaplatiť si za kvalitu jedla v reštauráciách, avšak je nevyhnutné na tom pracovať a zmeniť ich k inému zmýšľaniu. Veď predsa za kaderníka je človek ochotný zaplatiť aj 20 €, za to čo však konzumujeme sme lakomí dať vyššiu sumu. Ľudia by si však mali zvážiť, že kvalitné suroviny na prípravu jedál niečo stoja a ak chceme žiť zdravo, musíme sa aj zdravo stravovať. Pri použití našich olejov, octov a soli vyzdvihol ich lahodnú chuť a jemnosť. S ich použitím bol spokojný a všetkým zákazníkom ich vrele odporúča.